Aralık Ayı Duyuruları

Kısa Çalışma Ödeneği İçin Yeni Başvurular 31/12/2020 Tarihine Kadar Yapılabilir

Covid 19 nedeniyle 30.06.2020 tarihine kadar kısa çalışma başvurusunda bulunamayan işyerlerine yeni bir imkan tanınarak, bu kapsamda kısa çalışma talebinde bulunmak isteyen işyerleri için 31.12.2020 tarihine kadar başvurma hakkı sağlanmıştır.

Bu kapsamda yeni başvuru yapacak işverenler için, ilk bir hafta yarım ücret ödeme zorunluluğu da kaldırılmıştır.

3238 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile koronavirüs nedeniyle zorlayıcı sebep kaynaklı kısa çalışma uygulaması kapsamında yeni başvurular 1 Aralık 2020 tarihi itibarıyla tekrar başlayacak.

Koronavirüs nedeniyle 30 Haziran tarihine kadar Kısa Çalışma Ödeneğine başvurmayan işyerleri 31 Aralık 2020 tarihine kadar İŞKUR’a https://esube.iskur.gov.tr/ adresinden e-Devlet şifresi veya işveren şifresi ile başvurmaları durumunda 1 Aralık 2020 tarihinden sonraki dönem için 3 ay süreye kadar Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanabilecekler.

30 Haziran tarihine kadar Covid-19 nedeniyle zorlayıcı sebep kaynaklı kısa çalışma başvurusunda bulunan iş yerlerinin ilave işçileri için de Kısa Çalışma Ödeneği talebinde bulunabilecek.

Kısa Çalışma Uzatıldı

* 3238 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile koronavirüs nedeniyle zorlayıcı sebep kaynaklı kısa çalışma uygulaması kapsamında yeni başvurular 1 Aralık 2020 tarihi itibarıyla tekrar başlayacak.

* Koronavirüs nedeniyle 30 Haziran tarihine kadar Kısa Çalışma Ödeneğine başvurmayan işyerleri 31 Aralık 2020 tarihine kadar İŞKUR’a e-Devlet üzerinden başvurmaları durumunda 1 Aralık 2020 tarihinden sonraki dönem için 3 ay süreye kadar Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanabilecekler.

* 30 Haziran tarihine kadar Covid-19 nedeniyle zorlayıcı sebep kaynaklı kısa çalışma başvurusunda bulunan iş yerlerinin ilave işçileri için de Kısa Çalışma Ödeneği talebinde bulunabilecek.

* Bu kapsamda yeni başvuru yapacak işverenler için, ilk bir hafta yarım ücret ödeme zorunluluğu da kaldırılmıştır.

Kaynak: Resmi Gazete

Kısa Çalışma Ödeneğinde Yeni Düzenlemeler

Covid-19 sebebiyle kısa çalışma ödeneğinden daha önce hic yararlanmamış isyerleri icin 01.12.2020 ile 31.12.2020 tarihleri arasında yeni başvuru imkanı getirilmiştir. (30.6.2020'den sonra yeni açılan işyerleri dahil)

Yeni başvurularda kısa çalışma başlama tarihi 01.12.2020 veya sonrası olmalıdır.

İlk kez yapılan kısa çalışma başvurularında ödenekler 1 haftalık süreden sonra başlar. Daha önce kısa çalışma başvurusu yapmış olanlar için 1 haftalık süre uygulanmaz.

Yeni başvurular sonucunda yapılan kısa çalışma ödemeleri eski başvurularda olduğu gibi işçilerin ileride alacakları işsizlik ödeneklerinden mahsup edilmeyecektir.

Daha önce başvuru yapmış işverenler kısa çalışma dosyalarına ilave işçi ekleyebilir.

Covid-19 etkisiyle yapılan kısa çalışma başvurularında çalışma süresi ve prim ödeme şartı; "son 60 gün hizmet akdine tabi olmak kaydıyla son 3 yıl içinde 450 gün prim ödemiş" olması şeklinde esnetilmiş olup bu şartları sağlayan işçiler kısa çalışma ödeneğine hak kazanmaktadır.

Saygılarımızla...

Kısa Çalışma Ödeneği Aralık Ayı Başvuru Adımları